WhatsApp Image 2021-09-26 at 16.07.06.jpeg

ורד לב

נטורופתית N.D 
יועצת הנקה מוסמכת IBCLC 
מלווה ריגשית בשדה הלידה בגישת BOT  מדריכה ב"ליגת לה לצ'ה ישראל"
ממחברות "המדריך הישראלי להנקה"


 

הכנה להנקה ויעוץ להנקה לאחר הלידה

ההנקה היא המשכם הטבעי של תהליכי ההריון והלידה, היא חלק מהטבע שלנו והיא חיבור בין האם לתינוקה בהרבה מאד רמות.
נכון? נכון... אולם יחד עם כל זאת מדובר על התנהלות שיש להסתגל אליה, ללמוד אותה, להתייחס אליה כאל תהליך, לקבל עבורה תמיכה וסיוע במקרים רבים.

 

כמה נשים נערכות היטב להריון וללידה? קוראות, לומדות, עוברות קורסים. זה חלק מהצ'ק ליסט עבור מרבית ההורים שבדרך.
כמה נשים נערכות היטב להנקה? משוחחות על עניינים הקשורים בהנקה עם בן/ת הזוג שלהן, עם בני המשפחה, עם חברות, עם מי שמלווה ומטפל בהן במהלך ההריון והלידה, קוראות על הנקה מבעוד מועד.

 

אני פה כדי לומר שהנקה היא נושא שחשוב להבין עליו כמה דברים.
לא רק שהנקה זה חשוב ושטוב שתינוקות ינקו ושאמהות יניקו.
אני מציעה לנשים לא להישאר רק בהתמודדות עם שאלות כמו 'האם את מתכננת להניק?' או 'את מניקה את התינוקת שלך?'- שאלות שיכולות להתפרש כלחץ או פלישה לפרטיות של האישה בהריון או האמא- אלא ממש לדאוג לעצמך לגוף ידע רחב ומעשי בנושא הזה.

 

נכון, כשאת מתכננת או כבר נמצאת בהריון, ההנקה יכולה להיראות כמשהו רחוק מאד, מעבר להרי האופק. אולם חשוב להבין שזוהי כמעט ההחלטה ההורית הראשונה שתידרשי אליה, מיד עם היוולד התינוק שלך- לקרב אותו לשד? להציע לו להריח או לטעום מהקולוסטרום שלך (החלב הראשוני המצוי בשד מיד עם הלידה), לסחוט כמה טיפות מהזהב הזה עבורו? או לומר לאחיות בביה"ח לתת לו בקבוק?

את יכולה להגיע לרגעים האלה כשיש ברשותך ידע מקדים על התהליכים המתרחשים בגופך, על הציפיות בשעות ובימים הראשונים, על מה שנחוץ לך ולתינוקך כדי לצלוח את התקופה הזו בצורה הטובה ביותר. את יכולה להגיע לרגעים האלה כשאת מחוברת למקורות מידע ותמיכה במרחק טלפון, אתרי אינטרנט, קבוצות תמיכה ועוד.
את לא חייבת להיות שם לבד. גם כשתחווי אתגרים, אכזבות, תסכולים וגם כשתחווי שמחה, חיבור ואושר עילאי.

 

הנקה היא הזדמנות לחיבור- לא רק בינך לבין התינוק שלך, אלא גם בינך לבינך ובינך לבין נשים נוספות- אמהות מניקות ושאינן מניקות.

הרשי לעצמך להתחבר במידה הנכונה לך ולינוק גם את תמיכה, עידוד, מידע, קהילתיות ועוד. אל תצפי שזה יהיה רק נעים וקל ומהנה. כמו בכל דבר בהורות גם ההנקה היא התנהלות מורכבת המערבת תחושות, רגשות, דפוסים וגם הזדמנויות להתפתחות ולצמיחה.

קחי את הזמן הנדרש לך על מנת להסתגל להיותך אמא. מניקה. כמה זמן שנחוץ לך לשם כך.

בררי עם אמהות מנוסות יותר- איך זה היה אצלן, שאלי שאלות, אל תחששי לרדת לפרטים ולברר את כל מה שמעניין אותך.

 

כשנולד תינוק נולדת גם אמא. אף אחד לא אמר שאמא צריכה לדעת מההתחלה את הכל לגבי הכל. כך גם כשזה נוגע להנקה- לאמא מותר להיות בדרך, ללמוד, להתפתח וגם לא לדעת.

 

ורד לב- נטורופתית N.D | יועצת הנקה מוסמכת IBCLC | מלווה ריגשית בשדה הלידה בגישת BOT |  מדריכה ב"ליגת לה לצ'ה ישראל" | ממחברות "המדריך הישראלי להנקה"

 

ביקורי בית מתקיימים בכל מרחב רמת הנגב, מצפה רמון, ירוחם, דימונה ועד באר שבע והסביבה.
ניתן לבדוק מול קופות החולים או מול ביטוחים פרטיים בנוגע להחזרים כספיים.

 

יעוץ תזונתי- הכנה להריון, בהריון ולאחר הלידה.

צורכי התזונה שלנו משתנים במהלך חיינו, בהתאם לגיל, למצב הרוח, או למצבים מיוחדים בהם אנו מצויים- תקופות של גדילה והתפתחות, הריון, הנקה, מצבים של עבודה מאומצת (פיזית או מנטלית), אימונים גופניים, תקופות לימודים אינטנסיביות, מחלות, תקופות מיוחדות כמו גיל ההתבגרות והמעבר ועוד.

בתקופת הפוריות רצוי לתת תשומת לב לנושא התזונה. ראשית יש להבין כי מצבם הבריאותי של שני בני הזוג משפיע על יכולת הפוריות ולא רק של האשה כפי שנדמה.

במשך ההיריון ניזון העובר המתפתח מדמה של אמו המעשיר אותו, דרך השלייה, בחומרי בניין חיוניים הדרושים לו לתהליך גדילתו.

בהסתכלות הזו קל מאד להבין מדוע חיוני כל כך שתזונת האם תהיה איכותית ותוכל לספק לעובר המתפתח את כל אותם החומרים להם הוא זקוק, מבלי ליצור מצב של התדלדלות אותם החומרים בגופה שלה, מה שעלול לפגוע גם בעובר. ישנם מיתוסים רבים בנוגע למה צריכה לאכול אישה בהריון ומה היא אינה צריכה.

לאם המניקה יש את הזכות וההזדמנות להתאים ולשפר את תזונתה, אפילו רק בשל העובדה שגופה דואג כרגע לעוד מישהי/ו וכדאי שלא ימצא בחוסרים תזונתיים.

ההנקה דורשת מגוף האם משאבים רבים ורצוי שהאישה תמצא לה זמן לנוח, לשתות בהתאם ולאכול טוב. כמובן שיש להעדיף מזונות בריאים, מזינים על פני ג'אנק פוד וקלוריות ריקות.

חשוב לציין בהקשר הזה שאישה שאינה אוכלת אוכל בריא תוכל כפי הנראה לייצר מספיק חלב עבור ילדה ולחלב יהיו מספיק אבות מזון החיוניים לתינוקה. אולם חשוב להבין שאם יחסרו לה רכיבים תזונתיים ספציפיים יתכן ואלה יהיו חסרים בחלבה, או שיהיו שם בכמויות מועטות וגם מי שעלולה להפגע מהמחסורים הללו היא בעיקר האמא. כך שאכילה שאינה מאוזנת אינה סיבה שלא להניק בפני עצמה ואילו אני רואה בה תרוץ מעולה לשיפור איכות המזון שהאישה צורכת.

אישה אחרי לידה שאינה מניקה תקבל דגשים בהתאם לצרכים ולמטרות שלה.


תזונת תינוקות- התחלת אכילה

 

שלב המעבר למזון מוצק הוא שלב התפתחותי גדול בחיי התינוק ואולי עוד יותר בחייה של המשפחה. הנה יצעד התינוק את צעדיו הראשונים אל תוך הווי החיים המשפחתיים המשותפים הכוללים ארוחות, מפגשים, פיקניקים, שמחות, חגים ועוד. עד שלאט לאט יוכל להיות חלק פעיל ביותר בארועים אלו ללא מגבלות ואיסורים.

שלב זה מדגיש גם את הזמן שעבר מאז נולד התינוק.

כדאי לתת לשלב חשוב זה תשומת לב מתאימה להבנת צרכיו המשתנים של התינוק, לבחירת המזונות המתאימים לו ולכיבוד רצונותיו והעדפותיו.
 


ורד לב- נטורופתית N.D | יועצת הנקה מוסמכת IBCLC | מלווה ריגשית בשדה הלידה בגישת BOT |  מדריכה ב"ליגת לה לצ'ה ישראל" | ממחברות "המדריך הישראלי להנקה"

ניתן לקרוא כאן על האפשרויות השונות של חבילות הטיפול והליווי שאני מציעה.
ניתן לבדוק מול ביטוחים פרטיים בנוגע להחזרים כספיים.

לקריאה נוספת לגבי המדריך הישראלי להנקה -